Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.

Architekt, návrh a projekt. Stavba domu a smlouva o dílo. Na co si dát pozor, abyste neprodělali statisíce. 

Budete překvapení, až se dozvíte co vše je třeba ohlídat, kolik času trvá příprava a stavba samotná 

Bonus - seznam pro zaškrtávání udržuje přehled o tom, co je hotovo a co je ještě třeba udělat

1 díl: JAK USPOŘIT NA VYTÁPĚNÍ - MATERIÁLY PRO TEPELNOU IZOLACI

Minerální izolační materiály (skelná a čedičová vata)                                  

Pěnové izolační materiály deskové (polystyren, PUR, PIR)                            

Vláknité izolační materiály deskové (dřevovlákno-hobra, minerální)             

Tvárnice a cihly na jednovrstvé zdění

 

Minerální izolační materiály (skelná a čedičová vata)

Ty kvalitnější výrobky (s lambdou 037 a s menším číslem) skvěle tepelně izolují v dřevěné či ocelové konstrukci (stěn,příček,krovu,stropu), také dobře tlumí hluk. Izolace by měla být zabudována v zakryté dutině. V menší míře si umí podávat i vlhkost. Dobře vyplňuje dutiny, snese nepřesnosti při řezání. Jen některé výrobky jsou pojeny zdravotně nezávadnými pojivy díky technologii Knauf Ecose.

Nehodí se do hodně vlhkých či mokrých míst, jako jsou např. sklepy. Izolace nasákne, spadne vahou a neizoluje. Nehodí se pro izolování takových míst, která nejsou následně vzduchotěsně zakryta např.izolování pozednice na půdě. Průvan uvolňuje vlákna do vzduchu, to dráždí na kůži a při dýchání.

 

Pěnové izolační materiály deskové (polystyren, PUR, PIR)

Většina těchto materiálů skvěle tepelně izoluje, dobře se řeže, desky lze lepit i kotvit mechanicky. Výborně odolávají vlhkosti i vodě, proto jsou ideální jako tepelná izolace sklepů, soklů a podlah na terénu. Dají se použít i pod zatížení např. v podlaze pod beton. Výrobky od předních výrobců se vyznačují tvarovou stabilitou, nevyzrálé desky nemají stejné formáty což, znemožňuje kvalitní montáž. Desky je nutno řezat přesně, ale stejně je vhodné spáry prolepit vypěňovacím lepidlem. Výborně se hodí pro celoplošnou izolaci, pro izolaci v dutinách se moc nehodí. Nehodí se na fasádní izolace (i když je hojně používána) ani jako izolace střech, protože difusně uzavírá konstrukci (brání vysýchání).

Nutno zmínit, že základní surovinou na výrobu polystyrénu je ropa z dovozu. S ohledem na mezinárodní situaci a krizi v mnoha oblastech těžby ropy, by mělo být zájmem každého z nás omezit zbytečnou spotřebu ropy. Třeba volbou jiných izolačních materiálů než na bázi ropy. Touto svou jinou volbou nepodporovat chaos a utrpení lidí v zahraničí. 

 

Vláknité izolační materiály deskové na fasádu 

Dřevovláknité desky slušně tepelně i zvukově izolují pro svou vyšší hmotnost, dobře se řežou i manipulují, jsou poměrně tvrdé a odolné, jsou difusně otevřené a velmi se hodí pro vnější zateplení stěn pod omítku, zateplení neduní a neláká ptáky ke klování, desky lze plošně lepit či jen kotvit na rošt, často mají spoj pero-drážka, která tvoří rovinu bez mezer mezi deskami, jsou špatně hořlavé, jsou výrobně omezené tloušťky desek, plně ekologický materiál 

Minerální desky z čediče slušně tepelně i zvukově izolují, nehořlavé, jsou difusně otevřené a velmi se hodí pro vnější zateplení stěn pod omítku, nutno plošně lepit případně i kotvit. Náročnější na vytvoření roviny, protože se zateplení skládá z malých desek, obtížněji se natahuje první vrstva stěrky

 

Tvárnice a cihly na jednovrstvé zdění

Většina v sobě spojuje několik vlastností, jako jsou pevnost, prostorová tuhost, tepelná a zvuková izolace. Zdá se to optimální volbou pro stavbu. Leč žijeme v 21.století a požadavky na tepelnou izolaci staveb jsou vyšší než tyto cihly umí. Projevuje se to pak ve vyšších provozních nákladech stavby, které s rostoucími cenami energií stále rostou. Kdo zvládne platit vyšší výdaje za topení ze svého důchodu? Navíc vzhledem k velké tloušťce zabírají tvárnice více než 10% základové desky, což není efektivní. Dále je třeba dobře vyřešit tepelný most v místě uložení tvárnic na desku, v místě překladů, stropního a pozedního věnce. Při použití na obytnou stavbu je vhodnější použít subtilnější konstrukce a přidat difusně otevřené izolační vrstvy na fasádu. Proč ne právě polystyren jsme si již řekli.

Kontaktujte nás

Zkušenosti klientů

Projekce, super, dostatek času, probrali, jsme co bylo potřeba. A samotná stavba - chlapi jsou velmi příjemní, profesionální, bezprostřední... není co vytknout

manželé Drasnarovi Slaný

Moc nás potěšila rychlost a vstřícnost jednání firmy Chytrý dům. Jejich vyšší ceny jsme na základě doporučení skousli :-)  Potěšila nás kvalita odvedené práce. Určitě firmu doporučujeme. 

Manželé Valentovi Mnichovice

Příjemné jednání a ochota, tesaři byli velice šikovní, pracovití a rychlí. Při práci přemýšleli a to není u mnoha řemeslníků obvyklé. 

Doporučili byste Chytrý dům s.r.o. svým známým?  …rozhodně ANO

manželé Vorlíčkovi Tuchlovice

Chytrý dům jsme oslovili na základě doporučení CPD v době, kdy jsme za sebou měli několik měsíců neúspěšného hledání firmy, která bude schopná navrhnout a postavit kvalitní pasivní dřevostavbu podle našich představ. 

Se spoluprací s Chytrým domem jsme naprosto spokojení. Od vyvážené smlouvy, po šikovné tesaře, všechno provázelo vstřícné jednání. Líbila se nám i možnost sladit projekt domu s principy Feng Shui. 

manželé Hoblíkovi Olešná - realizace 2017

Už ho máte? Tyto rady a seznam ušetří nervy i statisíce. 

Stavíte jednou za život, snižte riziko a zvyšte svou jistotu dobré stavby vašeho domu

Zjistěte si důležité věci dřív, než se do projektu či stavby vůbec pustíte. Ušetříte si čas, nervy a peníze