Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.

Architekt, návrh a projekt. Stavba domu a smlouva o dílo. Na co si dát pozor, abyste neprodělali statisíce. 

Budete překvapení, až se dozvíte co vše je třeba ohlídat, kolik času trvá příprava a stavba samotná 

Bonus - seznam pro zaškrtávání udržuje přehled o tom, co je hotovo a co je ještě třeba udělat

2 díl: DÁVÁTE TAKÉ FOLIE aneb „IGELITY“ DO STĚN A STŘECHY?

Téměř žádná dnešní stavba se neobejde bez lehkých folií. Buď v šikmé střeše jako pojistná hydroizolační vrstva nebo v podkroví na vnitřní straně jako parozábrana nebo parobrzda. Zde je článek o difusních a parobrzdných foliích.

Folie (parotěsné, difusní)

Každý typ folie má své určení výrobcem a to by se mělo při její instalaci respektovat.

Obecně platí, že značkové folie jsou kvalitnější a dražší než ty levnější. Projeví se to zejména v jejich vlastnostech a životnosti. Všechny umělé materiály obsahují stabilizátory, po jejich vyprchání materiál křehne, rozpadá se a přestane plnit svou funkci. Vyplatí se ušetřit pár tisíc a instalovat folii s neznámou životností či s živostností 5 let, nebo si připlatit a mít folii s životností 20 a více let? Nejpozději po této době bude stavba pravděpodobně morálně zastaralá a bude se alespoň částečně rekonstruovat. Je tedy výhodnější, když do té doby vše plní svou funkci a uživatel není nucen k rekonstrukci vážnými poruchami stavby. 

Častá chyba je v záměně folií parotěsných a difusních. Jednoduše, co vypadá jako igelit to neproteče a neprovlhne – to je parozábrana a patří na stranu do interiéru. Co vypadá jako textil je difusní folie a patří na venkovní stranu stěny/krovu. Záměna má vždy fatální následky. Další důležitá věc je tloušťka folie. Pokud tedy porovnáváte ceny, podívejte se i na tloušťky udávané v g/m2.  K folii patří ještě lepení. Taky si nekoupíte pláštěnku s nesvařenými švy, kterými poteče. Stejně tak i každou folii je třeba slepit a přilepit na navazující stěny. Tak jako u folií i lepení (pásky a tmely) lze koupit kvalitnější a ty levnější. Nezkoušejte používat kancelářské a balíkovací pásky. Spoj nebude dlouhodobě funkční a naruší se tím celá funkce foliové vrstvy. Slepenou folii po několika dnech zkontrolujte a až potom zakryjte. Po několika dnech se projeví špatně nalepená páska odlepením. Máte tak možnost opravy.

Další důležitým bodem je zpracování detailů a prostupů ve folii. Každá trubka,kabel,zásuvka, střešní okno, větrání apod. musí být těsně napojena na folii !! K tomuto účelu slouží různé prostupové manžety s gumovým lemem. Tyto manžety se jednoduše navléknou na kabel nebo trubku a přilepí se lepící plochou na folii. I když kabel nebo trubka dilatuje (posunuje se), gumový lem stále těsně přiléhá. Další možností je  použít speciální natahovací pásku s prodloužením až 400%, používá se na potrubí velkých průměrů.

Tyto lepící a těsnící doplňky stojí relativně dost peněz, ale bez nich foliová vrstva nebude plnit funkci, kterou od ní čekáte. Je levnější správně provedená foliová vrstva, než oprava podkroví po první zimě. Co budete dělat, když vám v podkroví poteče ze zásuvky zkondenzovaná voda, nebo se na sádrokartonu objeví vlhký pruh, který začne plesnivět? 

 

Kontaktujte nás

Zkušenosti klientů

Projekce, super, dostatek času, probrali, jsme co bylo potřeba. A samotná stavba - chlapi jsou velmi příjemní, profesionální, bezprostřední... není co vytknout

manželé Drasnarovi Slaný

Moc nás potěšila rychlost a vstřícnost jednání firmy Chytrý dům. Jejich vyšší ceny jsme na základě doporučení skousli :-)  Potěšila nás kvalita odvedené práce. Určitě firmu doporučujeme. 

Manželé Valentovi Mnichovice

Příjemné jednání a ochota, tesaři byli velice šikovní, pracovití a rychlí. Při práci přemýšleli a to není u mnoha řemeslníků obvyklé. 

Doporučili byste Chytrý dům s.r.o. svým známým?  …rozhodně ANO

manželé Vorlíčkovi Tuchlovice

Chytrý dům jsme oslovili na základě doporučení CPD v době, kdy jsme za sebou měli několik měsíců neúspěšného hledání firmy, která bude schopná navrhnout a postavit kvalitní pasivní dřevostavbu podle našich představ. 

Se spoluprací s Chytrým domem jsme naprosto spokojení. Od vyvážené smlouvy, po šikovné tesaře, všechno provázelo vstřícné jednání. Líbila se nám i možnost sladit projekt domu s principy Feng Shui. 

manželé Hoblíkovi Olešná - realizace 2017

Už ho máte? Tyto rady a seznam ušetří nervy i statisíce. 

Stavíte jednou za život, snižte riziko a zvyšte svou jistotu dobré stavby vašeho domu

Zjistěte si důležité věci dřív, než se do projektu či stavby vůbec pustíte. Ušetříte si čas, nervy a peníze