Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.

Architekt, návrh a projekt. Stavba domu a smlouva o dílo. Na co si dát pozor, abyste neprodělali statisíce. 

Budete překvapení, až se dozvíte co vše je třeba ohlídat, kolik času trvá příprava a stavba samotná 

Bonus - seznam pro zaškrtávání udržuje přehled o tom, co je hotovo a co je ještě třeba udělat

3 díl: ABY VÁM NETEKLO DO BOT - HYDROIZOLACE ZÁKLADŮ

Folie hydroizolační do základů (asfaltové, mPVC, PE) jsou nezbytností, pokud stavíte na základové desce. Kdo někdy dodatečně izoloval proti zemní vlhkosti starší dům, ví co je to za náročnou akci. Lepší je zvolit trvanlivý materiál na odizolování již při stavbě. Pojďme se podívat z čeho můžeme vybírat.

Folie hydroizolační do základů (asfaltové, mPVC, PE)

Tyto folie jsou vystaveny dlouhodobému zatížení od vlhkosti a většinou tvoří protiradonovou zábranu, proto je třeba dbát nejen na výběr správného materiálu, ale i na celkové zpracování a hlavně na detaily.Detaily se řeší podobně jako u lehkých folií, takže to nepodceňujte. Při návrhu řešení je ideální mít udělané měření radonu v místě stavby a podle toho navrhnout, či ověřit vybraný izolační pás. Je zbytečné vyhazovat peníze na několik vrstev folie, když by stačila jen jedna. A nebo zase dát obyčejný nejlevnější pás ze stavebnin a při závěrečném měření radonu zjistit, že nám do domu proniká radon. To je pak hodně drahá náprava. U všech typů folií je velmi potřebné dobré připojení prostupů potrubí pásem, existují na to navlékací manžety, jen pouhé opěnění není dostačující, je třeba pěnu zaříznout a přetmelit pružným tmelem nebo přelepit páskou. Špatně utěsněným prostupem se do stavby dostává radon nebo třeba mravenci, obojí znepříjemňuje následně bydlení.

Asfaltové folie jsou snadno svařitelné plamenem, takže je svařuje kdekdo, dá se snadno opravit, přivařuje se na podkladní beton, který se penetruje asfaltovým lakem. Tloušťka bývá 3-4mm. Některé jsou s Al nebo tkaninovou vložkou. Vhodnější je volit SBS modifikovaný pás, který má lepší ohebnost a delší živostnost než běžný oxidovaný pás. Cenově není o mnoho dražší. Není totiž IPA jako IPA, ale obojí je to asfalt.

mPVC folie jsou dobře ohebné a tvarovatelné, tedy ty od renomovaných výrobců. Tloušťka bývá 1-3mm, každý mm stojí dost peněz navíc. Folie se plošně nevaří na podklad, obvykle se ukládá mezi vrstvy geotextilie (filc). Čím silnější tloušťka filcu, tím lepší ochrana folie. Životnost folie závisí na použitých stabilizátorech. Běžné folie umí nízké a střední radonové riziko. Svařují se buď automatem – ideální a zaručený spoj, nebo ruční horkovzdušnou pistolí - je třeba zkušenost. Trvanlivější řešení než s asfaltovými foliemi, ale výrazně dražší.

PE-HD, PE-LD Do slabounkých verzí těchto folií si dáváte v obchodech pečivo a ovoce. Tloušťka těch pro stavby bývá 0,5 -3mm, folie je tuhá a odolná, špatně tvarovatelná, když na ní zasvítí slunce tak se dost zvlní. Svařuje se buď automatem – ideální a zaručený spoj, nebo ruční horkovzdušnou pistolí, nebo se dá lepit lepidlem či spojovat páskami - je třeba zkušenost. Nejtrvanlivější řešení, málo obvyklé, špatně dostupný materiál, hůře se zpracovává. Ze zdravotního hlediska se to zdá být nejpříznivější materiál mezi foliemi.

 

Kontaktujte nás

Zkušenosti klientů

Projekce, super, dostatek času, probrali, jsme co bylo potřeba. A samotná stavba - chlapi jsou velmi příjemní, profesionální, bezprostřední... není co vytknout

manželé Drasnarovi Slaný

Moc nás potěšila rychlost a vstřícnost jednání firmy Chytrý dům. Jejich vyšší ceny jsme na základě doporučení skousli :-)  Potěšila nás kvalita odvedené práce. Určitě firmu doporučujeme. 

Manželé Valentovi Mnichovice

Příjemné jednání a ochota, tesaři byli velice šikovní, pracovití a rychlí. Při práci přemýšleli a to není u mnoha řemeslníků obvyklé. 

Doporučili byste Chytrý dům s.r.o. svým známým?  …rozhodně ANO

manželé Vorlíčkovi Tuchlovice

Chytrý dům jsme oslovili na základě doporučení CPD v době, kdy jsme za sebou měli několik měsíců neúspěšného hledání firmy, která bude schopná navrhnout a postavit kvalitní pasivní dřevostavbu podle našich představ. 

Se spoluprací s Chytrým domem jsme naprosto spokojení. Od vyvážené smlouvy, po šikovné tesaře, všechno provázelo vstřícné jednání. Líbila se nám i možnost sladit projekt domu s principy Feng Shui. 

manželé Hoblíkovi Olešná - realizace 2017

Už ho máte? Tyto rady a seznam ušetří nervy i statisíce. 

Stavíte jednou za život, snižte riziko a zvyšte svou jistotu dobré stavby vašeho domu

Zjistěte si důležité věci dřív, než se do projektu či stavby vůbec pustíte. Ušetříte si čas, nervy a peníze