Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.

Architekt, návrh a projekt. Stavba domu a smlouva o dílo. Na co si dát pozor, abyste neprodělali statisíce. 

Budete překvapení, až se dozvíte co vše je třeba ohlídat, kolik času trvá příprava a stavba samotná 

Bonus - seznam pro zaškrtávání udržuje přehled o tom, co je hotovo a co je ještě třeba udělat

Jak stavět domy, které podporují naše zdraví?

Seděl jsem v místnosti prosvětlené podzimním sluncem a bylo mi dobře. Mysl se zklidnila a myšlenky a nápady přibíhající do mozku najednou ztratili na intenzitě, až plně odezněli. Zažíval jsem pocit příjemného klidu. Něco podobného jako když člověk vyleze na kopec, ze kterého je krásný výhled do kraje, nebo jako když si chvíli posedí v zenové japonské zahradě. Tělo i mysl se najednou jakoby zastaví a jen si vychutnávají krásy přítomného okamžiku.

Pocit, který jsem zažil v oné místnosti, nebyl pro tělo něčím novým, ten pocit jsem zažil několikrát před tím v přírodě, na místech, která mají genius loci. Co však pro mě bylo novinkou, bylo to, že se takový pocit dá zažít i uvnitř budovy. Čím to bylo, že jsem se v této místnosti cítil tak dobře? Jako projektant domů jsem si kladl otázku, jak navrhnout dům, aby lidé, kteří v něm budou bydlet, se v něm cítili podobně jako na krásném místě v přírodě?

Po chvíli jsem začal přemýšlet, co upoutalo moji pozornost a co navodilo pocit klidu. Byla to souhra dvou hlavních prvků v místnosti. Stěny a strop v místnosti byly provedeny z masivního nelepeného dřeva. Dřevo má krásnou nepravidelnou texturu vykreslenou letokruhy. Vlastně to mě zaujalo hned na první pohled při vstupu do místnosti. Až tak, že jsem se dřeva ihned dotknul. Dalším zajímavých prvkem byla hliněná omítka na jedné ze stěn obklopující místnost. Odstín omítky byl pro oči velice příjemný, navíc jsem si po chvíli všiml, že omítka odráží světlo trochu jinak, než jsem byl zvyklý. Malinká zrnka písku, která nejsou, tak jako u běžné omítky, přetřeny malbou, se třpití ve světle. Doslova světélkují. Z dálky to není vidět, ale když přijde člověk dostatečně blízko, tak to uvidí. Souhra příjemného odstínu a „světélkujících“ krystalků pravděpodobně způsobuje to, že člověk vnímá hliněnou omítku jinak. Je to příjemné osvěžení pro lidské smysly.

Je to skutečně tak jednoduché? Stačí na konstrukce domu a na povrchy, které nás obklopují vybrat přírodní materiály pokud možno v jejich téměř původní podobě a využít jejich potenciál působící přímo na lidské smysly? Logiku by to dávalo – v přírodě se člověk cítí dobře, při takovémto návrhu domu si vlastně přinášíme část přírody do svého domu.

Obr. 1: Rodinný dům Schwarzach, architekt Hermann Kaufmann, foto: Markus Gmeiner

V současné době však žijeme ve vědecky založené materiální společnosti, kde je na vše potřeba „důkaz“ v podobě nějaké vědeckého měření či výzkumu. Materiály se zkoumají ze spoustu různých snadno měřitelných hledisek – např. pevnost, tepelná vodivost, hořlavost, apod. Pro bydlení či užívání budov je však důležité, jak se v domě cítíme. Lze tedy nějak „změřit“ naše pocity?

Díky moderní vědě kupodivu částečně ano. Rakouský universitní profesor Maximilian Moser provedl velice zajímavý pokus. Nechal si zhotovit dvě stejné místnosti s postelemi. Jedna místnost a postel byla kompletně zhotovena z čistého limbového dřeva a druhá z dřevotřískových desek s dekorací dřeva. Na první pohled tedy místnosti vypadali téměř stejně. Poté nechal testované osoby různého věku a pohlaví spát v posteli a místnosti z čistého dřeva a v místnosti z imitovaného dřeva. Každou testovanou osobu vybavil čidly, která měří lékařské hodnoty. K jakému závěru dospěl?

U osob, které spali v místnosti z čistého dřeva, naměřil o tři tísíce úderů tepu méně během jediné noci (=jedné hodiny aktivity srdce), prodloužení fáze hlubokého spánku, lepší subjektivní kvalitu spánku a posilnění vegetativní nervové soustavy. To je tedy „vědecky vyčíslený“ „příjemný pocit“ ze dřeva. Pozitivní účinek dřeva všechny nadmíru překvapil, proto se mnoho lidí ptalo – má tyto účinky pouze borovice limba nebo to dokáží i další druhy dřeva? Výzkum tedy pokračoval dál. Tentokráte se srovnávaly kanceláře a pracovny z masivního smrku a kanceláře z imitovaných materiálů. Závěr byl stejný. I smrk podporuje uvolnění, zklidnění a schopnost koncentrace.

Ve Štýrsku následně provedli ještě jeden zajímavý pokus. Zhotovili dvě školní třídy: jednu třídu z masivního dřeva s použitím různých dřevin a referenční třídu vybavenou obvyklým způsobem podle rakouské normy pro školní budovy. Jeden celý školní rok vědci pozorovali a proměřovali děti a dospěli k senzačním výsledkům. Školáci ze třídy z masivního dřeva měly denně o 8000 úderů srdce méně než školáci z běžné třídy. Dítě uprostřed masivního dřeva ušetří svému srdci každý den dvě hodiny práce! Psychologická vyšetření pak prokázala, že se dětem v učebně z masivního dřeva subjektivně zlepšil duševní stav.

Jaký je tedy závěr z těchto výzkumů? Že onen příjemný pocit má skutečné účinky na naše zdraví. Pobyt v místnostech z masivního dřeva nás uklidňuje, šetří práci našeho srdce, posiluje imunitní systém, vitalizuje vegetativní nervovou soustava, zlepšuje schopnost koncentrace. Aby se plně rozvinuly všechny pozitivní vlastnosti dřeva, je důležité jej zpracovat bez chemie jako čistý masiv.

Na závěr tedy nezbývá než se zamyslet nad tím, v jakých budovách bydlíme, pracujeme a jak jsou zhotoveny školy, kam posíláme naše děti. Dost často jsou zhotoveny z materiálů, o jejichž chemickém složení mnoho nevíme. Těžko pak můžeme odhadnout, jaký vliv budou mít na naše zdraví. Není to však příliš velký hazard?

V současné době navrhujeme v naší firmě školku do jedné vesnice. Záměrem starosty této obce je postavit školku ze dřeva a využít tak benefity rychlé výstavby, které tento materiál nabízí. Zároveň chce tímto demonstrovat udržitelný přístup k životu. Při podrobné analýze českých legislativních požadavků na tyto budovy jsme však zjistili, že z důvodu požární bezpečnosti je možné postavit školku ze dřeva pouze pokud dřevo bude z každé strany opláštěné dvěmi sádrovláknitými deskami. Požadavek mi připadal dosti přehnaný, neboť to jednak prodraží celou stavbu, ale hlavně se nebudou moci uplatnit právě ony „zázračné“ vlastnosti dřeva na zdraví dětí. Podíval jsem se tedy na to, jaké mají požární předpisy naši nejbližší sousedé – Němci, Rakušané, Švýcaři. Zjištění mě překvapila -  v těchto zemích je možné školky postavit plně ze dřeva a to včetně všech vnitřních povrchů. Schovávat dřevěnou konstrukci pod několik vrstev sádrovláknitých desek zde není nutné. Že by dřevo v Německu hořelo jinak než v ČR? To asi ne. Kdo tedy může mít v ČR zájem na požadavku na zakrývání dřevěné konstrukce sádrovláknitými deskami? Na odpověď není příliš složité přijít. Kdo z toho bude profitovat? No přeci výrobci sádrovláknitých desek, kteří tento nepotřebný požadavek „protlačili“ do závazné legislativy. Mimochodem cca před 5 lety tam tento požadavek nebyl.

U našich sousedů mají ke dřevu vybudovaný jiný vztah a mají s ním i více zkušeností. Proto se dřevěných staveb nebojí a co je důležitější nenechali si tento krásný materiál vzít požárními techniky. Protože, komu přináší dřevěné stavby užitek? No přeci nám všem a našemu zdraví. Na závěr tedy zbývá pouze jedna otázka: do jaké školky byste raději poslali své děti? (viz obrázky níže).

Vypracoval: Ing. Petr Filip

Literatura: Erwin Thoma, Tajná řeč stromů.

 

  Mateřská školka ve Wiesenbachu, Rakousko. Architekt: Bernardo Bader

 

Typická současná česká školka

zpět na /zdrave-domy/

Zkušenosti klientů

Projekce, super, dostatek času, probrali, jsme co bylo potřeba. A samotná stavba - chlapi jsou velmi příjemní, profesionální, bezprostřední... není co vytknout

manželé Drasnarovi Slaný

Moc nás potěšila rychlost a vstřícnost jednání firmy Chytrý dům. Jejich vyšší ceny jsme na základě doporučení skousli :-)  Potěšila nás kvalita odvedené práce. Určitě firmu doporučujeme. 

Manželé Valentovi Mnichovice

Příjemné jednání a ochota, tesaři byli velice šikovní, pracovití a rychlí. Při práci přemýšleli a to není u mnoha řemeslníků obvyklé. 

Doporučili byste Chytrý dům s.r.o. svým známým?  …rozhodně ANO

manželé Vorlíčkovi Tuchlovice

Chytrý dům jsme oslovili na základě doporučení CPD v době, kdy jsme za sebou měli několik měsíců neúspěšného hledání firmy, která bude schopná navrhnout a postavit kvalitní pasivní dřevostavbu podle našich představ. 

Se spoluprací s Chytrým domem jsme naprosto spokojení. Od vyvážené smlouvy, po šikovné tesaře, všechno provázelo vstřícné jednání. Líbila se nám i možnost sladit projekt domu s principy Feng Shui. 

manželé Hoblíkovi Olešná - realizace 2017

Už ho máte? Tyto rady a seznam ušetří nervy i statisíce. 

Stavíte jednou za život, snižte riziko a zvyšte svou jistotu dobré stavby vašeho domu

Zjistěte si důležité věci dřív, než se do projektu či stavby vůbec pustíte. Ušetříte si čas, nervy a peníze