Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.

Architekt, návrh a projekt. Stavba domu a smlouva o dílo. Na co si dát pozor, abyste neprodělali statisíce. 

Budete překvapení, až se dozvíte co vše je třeba ohlídat, kolik času trvá příprava a stavba samotná 

Bonus - seznam pro zaškrtávání udržuje přehled o tom, co je hotovo a co je ještě třeba udělat

Přírodní materiály a proč se o ně zajímat?

Člověk prožije v různých budovách většinu svého života. Je proto důležité v jakém prostředí tento čas stráví. Vlivem staveb na zdraví člověka se zabývá obor zvaný Baubiologie a filozofie Feng Shui. V dnešní době je již k dispozici dostatek ověřených údajů o vlivu vnitřního prostředí budov resp. jednotlivých materiálů na zdraví (a náladu) člověka. Obytný dům si většina lidí pořizuje na celý život. Proto není jedno, z jakých materiálů bude dům postaven a z jakých materiálů bude vnitřní vybavení domu (podlahy, dveře, nábytek).

Základní hlediska

Na jednotlivé materiály můžeme nahlížet z několika hledisek. Pro laika-stavebníka bývá nejdůležitější kolik, který materiál stojí peněz. Měl by také řešit jak na něho v příštích desítkách let bude materiál  a stavba působit. Tím bude přímo ovlivňovat jeho zdraví, potažmo náladu. Dále by se měl člověk zamyslet nad tím, jak vlastně materiál vznikl, tzn. odkud je surovina, kolik energie bylo potřeba na přeměnu suroviny v požadovaný materiál, kolik dalších a jakých látek byly do materiálu přidáno.

Jak poznat ty vhodné materiály?

Jednoznačně nejvhodnější jsou materiály z obnovitelných surovin, následují materiály z recyklátů. Materiály z neobnovitelných surovin bychom měli, pokud existuje alternativa, co nejvíce omezit.

Obnovitelné suroviny v sobě obsahují nejvíce „živé přírody“ a proto je také pocitově cítíme jako příjemné, hřejivé a „pozitivně nabité“. Oproti tomu materiály ze surovin neobnovitelných cítíme často jako nevonící a „vybité“, neb život z nich vyprchal velmi dávno.

Kvůli obnovitelným zdrojům se zatím žádné velké konflikty nevznikají ani nejsou obnovitelné zdroje zásadní příčinou ekologických havárií. Vytěžený les na kopci zase pomalu vyroste, ale vytěžený kopec nahradí možná jen skládka odpadu.

Kolik energie je třeba na přeměnu suroviny v materiál?

Jednoznačně zase nejméně spotřebují přímé energie na výrobu a na zpracování odpadu a likvidaci následků odběru suroviny z přírody materiály z obnovitelných surovin. Porovnejme těžbu dřeva z lesa případně sklizeň konopí či slámy s těžbou minerálů v lomu (kamene, písku, hlíny, vápence atd.) a s těžbou ropy. Surovina pokračuje ke zpracování pomocí dopravy. Místní suroviny zpracované v relativně blízkém závodě znamenají méně exhalací z náklaďáků. Samotná náročnost výroby je závislá na použité technologii ve vztahu k výslednému materiálu. Materiály z obnovitelných surovin většinou nepotřebují mnoho energie na přeměnu ve výsledný produkt, také většinou není nutné přidávat k surovině další přísady a komponenty. Právě tyto přísady často „znehodnotí“ surovinu a výsledný materiál je poté nevhodný pro člověka z hlediska dlouhodobého kontaktu.

Váš zdravý životní prostor

Protože si jsme vědomi všech těchto souvislostí, nabízíme našim klientům pro stavbu materiály, které budou co nejméně celkově zatěžovat životní prostředí a které budou vytvářet zdravé a komfortní prostředí pro bydlení tedy Váš zdravý životní prostor.

 

Materiály, které používáme

Smrkové a modřínové řezivo (fošny, prkna), KVH a BSH řezivo (vysušené hoblované), Steico I nosníky, kolíkované nosníky

Dřevoštěpkové desky OSB - Egger OSB3 EO, OSB4  (bez formaldehydu lepeno PU pryskyřicí)

Dřevovláknité desky - Egger DHF, Steico

Tepelné izolace na bázi dřeva - Steico

Tepelné izolace minerální - Knauf Ecose (skelné vlákno z recyklovaného skla pojené přírodními látkami, hnědá barva izolace)

Deskové materiály na bázi sádry - sádrokarton, sádrovláknité desky Fermacell, Rigidur

Foliové materiály – parobrzda Oko natur, kontaktní difusní folie, parotěsné LDPE folie

Omítkoviny –omítkový systém STO Thermwood, hliněné omítky Picas a Claygar, ProCrea

Nepálené cihly

Nátěry na dřevo – PZN, Herbol ,Remmers, OSMO

 

Popisy jednotlivých materiálů a jejich srovnání:

Dřevovláknité desky Steico Protect tl.40 až 100mm – vyráběny „mokrou cestou“ desky se lisují bez použití lepidel, do tloušťek se pak lepí po vrstvách pomocí tenké vrstvy lepidla , Německý koncern výroba Polsko, objemová hmotnost je 265kg/m3, použití jako fasádní desky, podklad pod omítku

Dřevovláknité desky Steico Protect dry tl.60 až 100mm – vyráběny „suchou cestou“ dřevní vlákna se smíchají s lepidlem a slisují se do desky příslušné tloušťky, objemová hmotnost je 140kg/m3, použití jako fasádní desky, podklad pod omítku

Dřevovláknité desky Steico Flex – dřevitá vlna pojená BiCo vláknem, dobře aplikovatelná mezi sloupky, dostatečně tuhá, dobře zpracovatelná, příznivá cena,  objemová hmotnost je 50kg/m3 

Konopné desky Termokonopí – konopné vlákno pojené pomocí BiCo vlákna nebo kukuřičného škrobového vlákna - 100% přírodní produkt, máčené v sodě jako retardéru hoření a ochraně proti plísním, rakouská výroba

Konopné desky Canabest – konopné vlákno pojené pomocí BiCo vlákna, objemová hmotnost je 24 -50kg/m3, česká výroba

Foukaná celulóza Isocell – papírová vlákna smíchaná se sodou, foukají se do dutin konstrukcí, Rakouský výrobce s ověřenými doporučenými postupy jak kam izolaci foukat, v Čechám se tato pravidla často nerespektují, což vede ke špatně nafoukané izolaci, které následně sedne a vzniknou neizolovaná místa. Je to těžko zjistitelné a těžko opravitelné. Zejména to může snížit životnost konstrukce domu a zvyšuje to provozní náklady na topení.

 

A co polystyrén?

V některých místech stavby je nutné či výhodné tento neekologický nerozložitelný materiál použít. Používáme ho v podlahách na terénu a na izolaci soklu. Pokud je zájem, známe i řešení stavby bez polystyrénu, jen je třeba to řešit už ve fázi návrhu domu, nebo si připlatit za použití jiných - přírodních materiálů či za složitější skladby.

 

zpět na /zdrave-domy/

Zkušenosti klientů

Projekce, super, dostatek času, probrali, jsme co bylo potřeba. A samotná stavba - chlapi jsou velmi příjemní, profesionální, bezprostřední... není co vytknout

manželé Drasnarovi Slaný

Moc nás potěšila rychlost a vstřícnost jednání firmy Chytrý dům. Jejich vyšší ceny jsme na základě doporučení skousli :-)  Potěšila nás kvalita odvedené práce. Určitě firmu doporučujeme. 

Manželé Valentovi Mnichovice

Příjemné jednání a ochota, tesaři byli velice šikovní, pracovití a rychlí. Při práci přemýšleli a to není u mnoha řemeslníků obvyklé. 

Doporučili byste Chytrý dům s.r.o. svým známým?  …rozhodně ANO

manželé Vorlíčkovi Tuchlovice

Chytrý dům jsme oslovili na základě doporučení CPD v době, kdy jsme za sebou měli několik měsíců neúspěšného hledání firmy, která bude schopná navrhnout a postavit kvalitní pasivní dřevostavbu podle našich představ. 

Se spoluprací s Chytrým domem jsme naprosto spokojení. Od vyvážené smlouvy, po šikovné tesaře, všechno provázelo vstřícné jednání. Líbila se nám i možnost sladit projekt domu s principy Feng Shui. 

manželé Hoblíkovi Olešná - realizace 2017

Už ho máte? Tyto rady a seznam ušetří nervy i statisíce. 

Stavíte jednou za život, snižte riziko a zvyšte svou jistotu dobré stavby vašeho domu

Zjistěte si důležité věci dřív, než se do projektu či stavby vůbec pustíte. Ušetříte si čas, nervy a peníze