Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.

Architekt, návrh a projekt. Stavba domu a smlouva o dílo. Na co si dát pozor, abyste neprodělali statisíce. 

Budete překvapení, až se dozvíte co vše je třeba ohlídat, kolik času trvá příprava a stavba samotná 

Bonus - seznam pro zaškrtávání udržuje přehled o tom, co je hotovo a co je ještě třeba udělat

TAKY VÁM TA VAŠE DOMA VLHNE?

Co je třeba vědět o materiálech pro stavbu, aby jste pak nebyli zaskočení.

Aneb jak  mít stavbu s dlouhou živostností a bez nepříjemných překvapení?

2015-07-07 13-58-31 - DSC_0198And2more_fused_upr01_upr barvy_02.jpg Masivní přizdívka z nepálených hliněných cihel reguluje vlhkost. Nepálená hlína vlhkost ochotně nabírá. Na rozdíl od betonu a pálených cihel, ale vlhkost také ochotně uvolňuje. Proto hlína velmi efektivně udržuje vlhkost v místnosti. Pokud je interiér v zimě přesušený, lze stěnu jednoduše navlhčit ručním postřikovačem. Stěna následně bude vlhkost postupně uvolňovat. Geniálně jednoduché a funkční.

Znáte to, po bitvě je každý generál a po stavbě domu je už každý stavitel. Jak ale zaručit, že po nastěhování do domu nebudou za skříní plísně, že se  nebudou potit okna, že neprotopím mnohem víc než jsem očekával, že nebudu muset měnit vlhkostí zničený nábytek, že…no špatných zkušeností je daleko víc. Co si tedy pohlídat, abychom to znali jen z doslechu? Čtěte dál, dovíte se to.

Pro stavbu většiny moderních domů je využito více různých materiálů. Je však třeba aby tyto materiály spolu „mluvili“, podporovaly se a nepřekážely si. Obvykle je do stavby zabudovaná voda a ta se musí někam odpařit. Nejprve se odpařuje rychle. Pak se rychlost odpařování zpomaluje, až se zastaví. Pak už materiály nabírají a zase uvolňují pouze vzdušnou vlhkost. Ještě v minulém století bylo zvykem nechat stavbu vymrznout. Suchý zimní vzduch vytáhl ze stěn, z betonu a z omítek většinu vlhkosti a na jaře se pokračovalo osazením oken a dokončením stavby. Bylo běžné, že se stavělo nejméně 2 roky. Dnes, kdy je stavba dokončena za půl roku, zůstane většina zabudované vlhkosti ve stavbě. Po nastěhování začínají ty nepříjemné vlhkostí projevy se všemi důsledky. Zima opět stavbu vysušuje, žel lidé už v ní bydlí, topí a často málo větrají. Pokud je stavba z venku difusně uzavřená, nemá vlhkost jinou možnost než jít dovnitř do stavby. Jak to dopadne pro obyvatele, záleží také na použitých materiálech a jejich poskládání ve stavbě.

Přírodní materiály to ze své podstaty umí s vlhkostí lépe než ty uměle vyrobené. Materiály na přírodní bázi umí vlhkost rovnoměrně rozprostřít do celého svého objemu. Snaží se, aby všude byla stejná vlhkost. Navíc se snaží, aby vlhkost v materiálu byla stejná, jako je v okolním vzduchu. Proto vlhké stěny v mrazivé zimě vysychají. Je to neřízený fyzikální proces, který probíhá neustále, ať se nám to líbí nebo ne. 

Rozumnější je tomuto procesu nestát moc v cestě. Použít na stavbu, zejména na vnější plášť (fasádu,střechu) materiály a skladby, které umožní odpařování vody zevnitř konstrukce.  Jak jsme si řekli dříve, nějaká vlhkost vždy ve stěně bude. Pak je logicky bezpečnější, aby se tato vlhkost mohla z konstrukce vypařit. Konstrukce, která může stále vysychat, bude mít delší živostnost, než konstrukce, která vysychat nemůže.

Vyzkoušené jsou různé skladby materiálů, některé jsou z vlhkostního hlediska bezpečnější než jiné. Použijme příměr s ochranou kastle auta. Každé auto má vrchní lak, ten chrání nosnou plechovou karosérii. Zdá se, že není tedy nutné kastli ještě pod lak zinkovat. Přece to ale někteří výrobci aut dělají, jejich auta pak mají v reálu vyšší živostnost (odolnost na prorezavění). To každý majitel auta ocení, chrání tím svou investici do auta. Jako řidič ví, že se sem lak tam oprýskne a plech už pak nic nechrání. Budete tedy chránit i vy svou investici do domu jeho vhodnou skladbou materiálů?

Příště si řekneme, které materiály to s vlhkostí umí dobře a které umí lépe zase něco jiného  :-)

Kontaktujte nás

Zkušenosti klientů

Projekce, super, dostatek času, probrali, jsme co bylo potřeba. A samotná stavba - chlapi jsou velmi příjemní, profesionální, bezprostřední... není co vytknout

manželé Drasnarovi Slaný

Moc nás potěšila rychlost a vstřícnost jednání firmy Chytrý dům. Jejich vyšší ceny jsme na základě doporučení skousli :-)  Potěšila nás kvalita odvedené práce. Určitě firmu doporučujeme. 

Manželé Valentovi Mnichovice

Příjemné jednání a ochota, tesaři byli velice šikovní, pracovití a rychlí. Při práci přemýšleli a to není u mnoha řemeslníků obvyklé. 

Doporučili byste Chytrý dům s.r.o. svým známým?  …rozhodně ANO

manželé Vorlíčkovi Tuchlovice

Chytrý dům jsme oslovili na základě doporučení CPD v době, kdy jsme za sebou měli několik měsíců neúspěšného hledání firmy, která bude schopná navrhnout a postavit kvalitní pasivní dřevostavbu podle našich představ. 

Se spoluprací s Chytrým domem jsme naprosto spokojení. Od vyvážené smlouvy, po šikovné tesaře, všechno provázelo vstřícné jednání. Líbila se nám i možnost sladit projekt domu s principy Feng Shui. 

manželé Hoblíkovi Olešná - realizace 2017

Už ho máte? Tyto rady a seznam ušetří nervy i statisíce. 

Stavíte jednou za život, snižte riziko a zvyšte svou jistotu dobré stavby vašeho domu

Zjistěte si důležité věci dřív, než se do projektu či stavby vůbec pustíte. Ušetříte si čas, nervy a peníze