Chata Kostka u Humpolce

No items found.

Tento projekt vznikl na základě návrhu typových chatek, které jsme vytvořili společně s architekty z 0,5 studia v roce 2020. Zadáním této realizace bylo použít stejný koncept na půdorysu chaty, která již dosloužila a využít tak stávající kamennou základnu o rozměrech 7 x 5 m.

Původní návrh o rozměrech 5x5, byl modifikován na rozměry původní kamenné podezdívky 5x7 m. Racionální tvar dvoupodlažní kostky je ideální pro rodinnou rekreaci s krásným výhledem do vzrostlé zahrady.

Při zpracování menších domů, není důležité kolik m2 prostoru se řeší, ale jak je prostor definován a využit. Pro návrh jsou charakteristické kontrasty a dialogy. Jednak mezi zahradou a domem, ale také mezi exteriérem a interiérem. Chata v některých momentech tvoří výrazný kubus, jindy zase díky černé fasádě maximálně splývá s přírodu. Díky laťování z opáleného dřeva se povrch domu mění pod úhlem dopadajícího světla a jeho členitost může evokovat kůru stromů z okolí místa, kde dům stojí.

Do chaty se vstupuje skrze posuvné dveře z terasy. Přízemí je koncipováno jako společný prostor pro vaření, stolování i odpočinek. Najdeme zde také WC se sprchovým koutem a technickým zázemím pod schody na patro. Na výraznou kuchyňskou linku zde navazují kamna, která slouží nejen k vaření, ale mohou i za chladnějších dní prostor zaplnit uklidňujícím praskáním ohně. Dominantním prvkem přízemí jsou velká prosklená okna po jejichž odsunutí dochází k propojení interiéru s terasou. Ta se v létě stává součástí obytného prostoru a maximálně propojuje dům s přírodou. Patro pak slouží především spánku a uložení osobních předmětů. Skrze pásové okno umožňuje výhled do krajiny.

V celémi nteriéru jsou použity smrkové palubky, ty vytváří atmosféru, která tolik patří k chataření. Bylo dbáno na každý detail provedení. Z dřevěného interiéru vystupují černé technické prvky zpracované zámečnicky. Hra s rastrem a členěním na stropě v přízemí příjemně formuje prostor. Závěrem je nutné zmínit, že návrh a realizace vznikla v úzké spolupráci mezi architektem - 0,5 studio a realizační firmou - Chytrý dům. Tento postup při návrhu dřevostaveb uplatňujeme dlouhodobě. Díky odladění projektu již ve fázi studie, se daří dotáhnout návrh do konce. A to včetně detailů v interiéru, které ve výsledku definují kvalitu stavby a příjemné využívání domu.

Architektonický návrh: 0,5 studio

Projekt a realizace: Chytrý dům s.r.o.

Foto: Peter Fabo

Kontaktujte nás
Přečtěte si náš e-book
Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.
Děkujeme za váš zájem o chytré stavby.
stáhnout ebook
Nejspíše jste něco špatně zadali, zkontrolujte prosím zdané údaje.

Zavolejte nám

+420 776 485 552

Napiště nám

filip@chytry-dum.eu