Kardašova Řečice

No items found.

Podíleli jsme se na stavbě roku!

V roce 2015, těsně před vánoci, jsme prováděli montáž dřevěných kolíkovaných desek na stavbě rekonstrukce Radnice a knihovny v Kardašově Řečici. Byly zde použity kolíkované desky s akustickou drážkou na zastropení sálu knihovny. Akustická drážka byla zvolena z důvodu zlepšení prostorové akustiky v sále – drážkování snižuje dozvuk (=ozvěnu). Technickým oříškem bylo vymyslet vhodný a hlavně proveditelný způsob montáže stropních dílců, neboť montáž se prováděla již pod hotovou střechou. Standartní montážní postup, kdy se dílce usadí do finální polohy jeřábem, zde nebylo možné použít. Bylo třeba vymyslet, jak dílce dopravit do místa určení a jak je následně osadit do finální pozice.

 

Montážní plošina u vikýře střechy, pojízdné vozíky pro přepravu dílců do finální pozice, pojízdné lávky pro přístup montážníků k jednotlivým dílcům a v neposlední řadě vlastní fyzická kondice – to vše jsme museli zapojit pro zdárné zvládnutí montáže. Díky pečlivě rozmyšlenému montážnímu postupu stejně jako pečlivé projekční přípravě a nákresu jednotlivých dílců proběhla montáž bez jediné komplikace.

 

Čistě dřevo, nic víc

Dřevěné kolíkované desky jsou vyrobeny pouze ze dřeva bez chemických lepidel a ocelových spojovacích prostředků. Takto vyrobený čistě přírodní materiál zajistí zdravé prostředí uvnitř budov. A jak jsou desky vyráběny? Při výrobě kolíkovaných desek je využíváno vlastností, které samo dřevo nabízí. Celý princip „kolíkování“ je založen na objemových změnách dřeva způsobených vlhkostí – pokud zvýšíme jeho vlhkost, zvětší dřevo svůj objem. Tento princip je všeobecně znám a využívali ho již staří Egypťané a protrhání a štípání kamenů v lomech.

 

Kolíkované desky se skládají z jednotlivých fošen. Soudržnost těchto fošen mezi s sebou je zajištěna dřevěnými kolíky, které jsou předsušeny na nižší vlhkost, než mají fošny. Kolíky jsou vtlačeny do předvrtaných otvorů a po vyrovnání vlhkosti kolíku s okolním dřevem dojde k rozepnutí a tím ukotvení kolíku. Desky jsou použitelné pro stěny, stropy i střechy domů. Jedná se o dílce, které jsou zároveň nosné a zároveň mohou tvořit finální vrstvu v interiéru.

 

Na konstrukci stropu v Kardašově Řečici nahradily původní povalový strop. Zjednodušeně se dá říci, že kolíkované desky jsou takový moderní povalový strop. Architektonický návrh Radnice a knihovny zpracoval Atelier Žižka s.r.o. a generální dodavatel stavby byla firma Spilka a Říha s.r.o.

 

A jak hodnotila tuto stavbu porota soutěže?

Titul STAVBA ROKU 2017 udělen za rekonstrukci historického objektu se zřetelem k dispozičnímu řešení, stejně jako k novým dřevěným konstrukcím. 

Zdůvodnění udělení Zvláštní ceny: 
Klasicistní budova radnice a knihovny v Kardašově Řečici je povedenou ukázkou toho, že i z téměř dvě stě let staré stavby se může stát díky správně řešenému projektu moderní, uživatelsky komfortní a energeticky velmi úsporná budova. Oceňováno je především efektivní řešení vnitřních dispozic s využitím řady zajímavých technických i designových detailů, které se podařilo realizovat jen s minimálními změnami exteriéru, který si tak zachoval svůj původní vzhled. 

Kontaktujte nás
Přečtěte si náš e-book
Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.
Děkujeme za váš zájem o chytré stavby.
stáhnout ebook
Nejspíše jste něco špatně zadali, zkontrolujte prosím zdané údaje.

Zavolejte nám

+420 776 485 552

Napiště nám

filip@chytry-dum.eu