Přístavba jídelny ke škole ve Vyžlovce

No items found.

Před pár lety se v malé obci Vyžlovka nedaleko Říčan povedlo úspěšně zrekonstruovat historickou budovu školy z 19. století a otevřít v ní čtyři třídy. Opravená budova ovšem neposkytovala prostor pro školní jídelnu, takže jedinou možnost, jak zajistit žákům stravování, představoval sál místního pohostinství. Motivace k výstavbě jídelny byla tedy velká, a to nejen provedení školy a rodiče žáků, ale také pro zastupitelstvo obce. Řešení nabídl nově vybudovaný víceúčelový prostor pasivní dřevostavby, který je dokonalou ukázkou toho, že i malá obec může dělat „velké věci“.

Přístavba se nachází na školním dvoře a je provozně propojena s hlavníbudovou. Jedná se o jednopodlažní stavbu s dřevěnou fasádou, díky níž působívelmi nenápadně a časem splyne s okolní zelení. Dispozičně tvoří budovu hlavní místnosturčená pro stravování dětí, na kterou navazuje výdejna jídla, dva sklady a potřebnésociální zázemí. Celý hlavní prostor je krásně osvětlený a propojený sexteriérem díky velké prosklené stěně směřující do venkovního dvora.

Konstrukčně se jedná o dřevostavbu a dřevo je použito také na vnitřní a vnější obklady stěn, akustické podhledy a tepelnou izolaci. „Cílem bylo vytvořit budovu s přívětivým vnitřním prostředím podle zásad udržitelného stavění,“ říká inženýr Petr Filip ze společnosti Chytrý dům. Co to přesně znamená? Místo průmyslově vyráběných lepených materiálů jsou použity základní dřevěné prvky v podobě trámů, prken, palubek či kolíkovaných masivních desek. Nenajdete zde produkty z výrobních hal vytvořené složitými technologickými postupy, protože důraz je kladen na precizní řemeslné zpracování lidmi přímo na místě. „Díky tomuto „low-tech“ přístupu materiály neobsahují lepidla a další chemické škodliviny, interiér je čistě přírodní, zdravý a krásný na pohled,“ vysvětluje Petr Filip a dodává: „Výhodou je i to, že v budoucnu bude možné dům téměř kompletně rozebrat na jednotlivé prvky a ty pak znovu použít pro jinou stavbu nebo jiný účel, aniž by to zatěžovalo životní prostředí.“ Dlouhodobou spolehlivost dřevěné konstrukce zajišťuje také způsob, jak jsou vedeny veškeré rozvody vody a elektřiny – v podhledech. Pokud by tedy někdy náhodou došlo k prasknutí potrubí nebo průsakům vody ze střechy, nezpůsobí to degradaci dřevěné konstrukce.

Vysoký komfort vnitřního prostředí a zároveň extrémně nízké provozní náklady přináší kvalitní zateplení obvodových stěn, střechy a podlahy, vytápění tepelným čerpadlem vzduch/voda a větrání s rekuperací tepla.

Architektonický návrh: Nikola Tomková

Návrh interiérů: Thu Huong Phamová, Nikola Tomková

Projekt a realizace: Chytrý dům s.r.o.

Kontaktujte nás
Přečtěte si náš e-book
Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.
Děkujeme za váš zájem o chytré stavby.
stáhnout ebook
Nejspíše jste něco špatně zadali, zkontrolujte prosím zdané údaje.

Zavolejte nám

+420 776 485 552

Napiště nám

filip@chytry-dum.eu