Rekonstrukce rodinného domu ve Statenicích

No items found.

Dobře navržená a provedená rekonstrukce domu může nabídnout komfort bydlení odpovídající 21. století.

Na začátku bylo nesnadné rozhodování.  Prázdný pozemek za městem, nebo zastavěný v centru obce? Stavět, nebo  rekonstruovat? Mladí manželé si při volbě nového bydlení museli stanovit hned  několik zásadních priorit. Domovem pro mladou rodinu se stal nakonec  zrekonstruovaný rodinný dům, který získal také jednu z cen v soutěži Pasivní dům 2017.

Na pozemku v centru obce, který se  investor rozhodl koupit, již stál dům, který ale rozhodně ideální nebyl.  Zděná dvoupodlažní budova s jednoduchým půdorysem byla postavena  v 90. letech minulého století. Původně byl dům řešen jako dvougenerační.  Kotel na tuhá paliva, stará okna a tenké zdivo vůbec nevyhovovaly požadavkům  pro moderní nízkoenergetické bydlení. Dům měl spoustu malých a tmavých  místností a do zahrady byla orientována okna z koupelny a kotelny.

Mladí manželé oslovili architekty  z H3T. Právě oni dali domu ideu, se kterou se majitelé maximálně  ztotožnili. „Hlavním požadavkem bylo,  zjednodušeně řečeno, vytvořit ekologický dům s novou tváří,“ říká  architekt Vít Šimek ze studia H3T a dodává: „Původní dům byl za hranicí morální životnosti“. Již při pracích  na architektonické studii oslovili architekti z H3T společnost Chytrý  dům s žádostí o pomoc při stavebně energetickém konceptu stavby.  Společně vytvořili návrh konstrukce i způsob vytápění a větrání tak, aby dům  splňoval požadavky majitele na nízkoenergetickou ekologickou stavbu. „Přišli jsme s nápadem, že ubouráme  stávající podkroví a strop nad budoucím obývacím pokojem. Druhé plnohodnotné  patro i nový strop nad obývacím pokojem postavíme ze dřeva, z materiálu,  který je hezký na pohled a má výborné tepelně izolační vlastnosti“, říká  Petr Filip ze společnosti Chytrý dům. Dřevěný strop byl totiž jedním  z požadavků investora. Obvodové stěny dřevostavby druhého patra mají  menší tloušťku než stěny přízemí, přesto mají výrazně lepší tepelně izolační  parametry.

Základními kameny energetického  konceptu této stavby jsou kompletně zateplená obálka domu, větrání s  rekuperací tepla a tepelné čerpadlo vzduch/voda pro vytápění a ohřev teplé  vody. Rekonstrukce přinesla rovněž kompletně novou dispozici domu a velkoryse  řešený interiér. Dům tak nabízí vysoký komfort bydlení při velice nízkých  provozních nákladech. Dům po  rekonstrukci spotřebuje o 84% méně energie na vytápění než před rekonstrukcí.  Nelehký úkol se tak podařilo splnit na jedničku.

Architektonický návrh: H3T
Interiéry: Martina design
Energetická koncepce, realizace dřevěné části domu: Chytrý dům

Kontaktujte nás
Přečtěte si náš e-book
Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.
Děkujeme za váš zájem o chytré stavby.
stáhnout ebook
Nejspíše jste něco špatně zadali, zkontrolujte prosím zdané údaje.

Zavolejte nám

+420 776 485 552

Napiště nám

filip@chytry-dum.eu