Rodinný dům Vrané nad Vltavou

No items found.

Dřevostavba snů. Když design chytře splyne s harmonií okolní přírody

Sen o moderním a funkčním bydlení s důrazem na estetiku a ohleduplnost k přírodě se v loňském roce zhmotnil na okraji obce Vrané nad Vltavou. Tato unikátní dřevostavba je dnes útočištěm mladé rodiny a důkazem, že moderní design může jít ruku v ruce s okolní zástavbou a přírodou.

Bezbariérový dům pro pětičlennou rodinu – to byl hlavní požadavek budoucích majitelů domu, který měl vzniknout na okraji středočeské obce. Kromě bezbariérovosti kvůli tělesnému handicapu jednoho z dětí si mladá rodina přála také příjemný prostor, který by zároveň organicky zapadal do okolního prostředí. „Rodičovství v nás zformovalo pocit odpovědnosti nejen vůči rodině, ale také vůči životnímu prostředí, a tak byla dřevostavba jasnou volbou,“ vysvětluje svou motivaci pro tento typ stavby majitel domu Radim, který se rozhodl pro spolupráci při její realizaci oslovit společnost Chytrý dům.

V souladu s okolím i potřebami rodiny

S ohledem na potřeby i finanční rozpočet rodiny, která se rozhodla řešit nové bydlení v době prudce rostoucích stavebních nákladů, byl stanoven požadavek na dispoziční řešení 5+kk. Pozemek pro dům se nacházel na konci zástavby obce a majitelé si přáli, aby splynul s okolím, ale zároveň se od něj do jisté míry distancoval, a také aby stavba vytvořila na zahradě, kde je ukryto přírodní koupací jezírko, skrytou oázu klidu.

„Klíčovým faktorem při tvorbě návrhu byla úzká spolupráce budoucích majitelů s týmem architektů z 0,5 Studia. Ti připravili návrh vizuálně působivého domu, ale zároveň prostoru, který rodině poskytne plný komfort,“ vzpomíná Ing. Jan Koloděj ze společnosti Chytrý dům, která zajišťovala realizaci hrubé stavby. Výsledkem je dům o podlahové ploše 113 m2 s klasickou sedlovou střechou, jehož hmota je kompaktní a doplněná výrazným horizontálním prvkem přestřešení přiléhajícího k exteriérovým částem domu. Zastřešený je také prostor před vstupem i parkovací místo. Na ně navazuje sklad a sauna, a především výrazný ochoz směrem do zahrady s biotopem, který v létě rozšiřuje celkovou obytnou plochu domu. Dům ustupuje od uliční čáry na šířku parkovacího místa a jeho fasáda tvoří doslova hranu meziprostorem venku a uvnitř pozemku. „Z důvodu vysokého radonového indexu na pozemku, bylo původně zamýšleno založení stavby nad terénem. V průběhu projektování se však ukázala značná složitost tohoto řešení s ohledem na bezbariérovost. Stavba je proto založena na desce s nadezdívkami a dřevěná nosná konstrukce je až nad úrovní podlahy. Není tedy ohrožena ani v případě havárie vody v interiéru,“ vysvětluje Ing. Koloděj.

Stavba má trojtraktové uspořádání, všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih a mají výhled do zahrady a na biotop. Středem domu prochází široká chodba s charakterem jakési „ulice“, která ústí do hlavní obytné místnosti s kuchyní. V severní části, orientované k silnici, se nachází šatna, koupelny, technické zázemí a sklad.

Dřevo ve všech detailech

Dům je kombinací moderní čistoty s přírodními motivy a vytváří se svým okolím vizuálně ohromující celek. Důmyslně navržený exteriér, ozvláštněný černými latěmi a elegantními liniemi, tvoří nevšední komplex a skvěle komunikuje se zahradou i vodní plochou, která jí dominuje.

S tmavým exteriérem domu kontrastuje světlý interiér, jehož design je navržen tak, aby kombinoval moderní estetiku s pohodlím a harmonií přírodních prvků. Všechny místnosti mají světlé omítky a dřevěné obložení, stropy jsou z laťového rastru s integrovaným osvětlením, okna i dveře jsou ze stejného materiálu jako obklad, podlahy pokrývají dřevěné lamely a dlažba.

Samozřejmostí je také důraz na energetickou efektivitu a udržitelnost. Dům je postaven na rozhraní nízkoenergetického a pasivního standardu a je větráním s rekuperací tepla. Vytápění a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch/voda a do budoucna se počítá s instalací fotovoltaických panelů, které pomohou dále snížit energetickou náročnost domu.

Díky vnitřní motivaci, podpoře rodičů a svépomoci při stavbě se tak majitelům podařilo dosáhnout výsledku, který předčil jejich očekávání. Dům se stal nejen krásným obydlím, ale také zdařilým spojením moderní architektury a životních potřeb rodiny.

           

Návrh:                                     0,5 Studio, MgA. Pavel Nový, MgA. Vít Svoboda

Projekt a realizace :               Chytrý dům s.r.o

Foto:                                       MgA. Peter Fabo

Plocha:                                   podlahová plocha 113 m2, terasa, sklad, sauna, kryté stání 78m2

Kontaktujte nás
Přečtěte si náš e-book
Jak vyprojektovat a postavit dům bez zbytečných starostí pomocí osvědčeného postupu profesionálů.
Děkujeme za váš zájem o chytré stavby.
stáhnout ebook
Nejspíše jste něco špatně zadali, zkontrolujte prosím zdané údaje.

Zavolejte nám

+420 776 485 552

Napiště nám

filip@chytry-dum.eu